Şleme hangi ası çıkıyorsunuz?

İtalya’da yapılan 2002 Avrupa Takımlar Şampiyonası’nda aşağıdaki elde, batıdaki oyuncular orijinal bir atak sorunu ile yüzyüze gelmişlerdi. Maçlar her kategoride aynı anda oynandığı için; aynı el bayanlar ve senyörler tarafından da oynanıyordu ve tüm batılar hangi ası çekeceklerine karar vermek zorundaydılar.

IMP, dağıtan doğu, herkes zonda, Güney oyunu 3♠ açıyor, kuzey 6♠ diyor. Atak sizde….

 

 

 

 

 

 

 

Çözüm : Deklarasyon neredeyse tüm masalarda aynıydı. Batı aslarından birisini atak edecekti ama hangisini?

Güney oyunu 3 pikle preemptive açtığı için yanda bir ası olması ihtimali düşük olduğundan, kuzeyin kalan üç rengin ikisinden birinci tur kontrolü (as veya şikan) üçüncü renkten de 2. tur kontrolü olmadan şlem söylemesi saçma olurdu. Kuzeyin şikanı kör olamazdı. Çünkü bu takdirde doğuda en az 7 adet kaliteli kör olması gerekiyor ki, o takdirde oyunu o açabilirdi. Kuzeyde ♥A, minör renklerin birinden rua diğerinden de şikan olmalıydı. Bu şikanın treflilerde olması ihtimali daha kuvvetli , çünkü batının elinde trefli daha uzun. Tabii ki, bu çıkarımlar kesinlik arzetmiyor. Çünkü kuzey, kapalı bir kör rengi ve onörlü pik fitiyle yetersiz birinci tur kontrolleri olmasına rağmen bir kumar oynamış olabilir. Rakipler bazen gerideyken veya geride olduklarını düşündükleri maçlarda böyle riskler alabilirler. Ama maçta böyle bir durum yoktu ve kuzeyin kontrolleri  araştırma imkanı varken bunu yapmamıştı.

Sonuç olarak;

a) Batının çıktığı as kuzeyde şikansa, deklaran çakacak ve belki de eldeki ruasını ve kontratı yapacaktı.

b) Diğer ası atak etmek ise yerdeki minör ruayı ve belki de o renkteki diğer onörlerle birlikte tüm rengi sağlatacaktı.

Yani batı as çekerek başlamamalıdır! (başlık için özür).

Dört el şöyleydi:

 

Şlemi tek batıran atak kör atağı idi. Batıda oturan oyuncuların neredeyse tamamı as çekerek başlamışlardı ve şlem her masada yapılmıştı, bir masa hariç. Batılardan birisi , bir italyan, kör çıktı. Bu oyuncu Lauria’ydı. Lorenzo Lauria 1995-2006 yılları arasında 7 kez üstüste Avrupa Takımlar Şampiyonu olan İtalya takımının en deneyimli oyuncusudur. (Lauria bu kupayı, 1979 ve 2010 da da yani toplamda 9 kez kazanmıştır, onuncu için 2012′de de yarışacak)

 

 

 

 

Yer işareti koy permalink.

Yoruma kapalı.